Zaburzenia hormonalne są problemem

Hormony to ważny element dla organizmu

Zaburzenia hormonalne miewają bardzo wiele przyczyn. Nie należy ich nigdy lekceważyć. Jeśli nie leczymy się to mogą pojawić się poważne choroby, a nawet życie może zostać zagrożone. Objawy są różne, ale konieczna jest obserwacja. Hormony powstają w podwzgórzu, szyszynce, przysadce mózgowej, tarczycy, przytarczycach, grasicy. Ponadto hormony produkują trzustka, nadnercza, jajniki oraz jądra. Jest to sprawa jak najbardziej oczywista. Człowiek odbiera informacje. Nadmiar pewnych hormonów lub ich niedobór powodują różnorodne problemy, dlatego też należy bardzo uważnie monitorować własne ciało. Sygnałami złych stanów są np. nadciśnienie, niedociśnienie, choroby serca, pogorszenie się wzroku.

Poziom hormonów należy zawsze monitorować, a zwolniona przemiana materii i tycie to także sygnał. Z kolei gwałtowna utrata kilogramów również pokazuje, że coś jest nie w porządku. Jeśli odporność jest mniejsza, czuje się ciągłe zmęczenie, a sił w mięśniach brak to znaczy, że też coś się pojawiło. Wahania emocjonalne, złe samopoczucie i stany depresyjne to jeszcze gorsze objawy problemów natury hormonalnej. Czasami pojawi się trądzik, starzenie się skóry, przebarwienia czy nadmierna suchość.

Wszystkie te stany pokazują, że z organizmem coś jest nie tak. Jeśli wystąpi nieregularność miesiączkowania, obfite miesiączki oraz krwawienia między miesiączkami to także należy wybrać się do lekarza. Kłopoty z popędem seksualnym oraz problemy z zajściem w ciążę także są pewnym sygnałem, że coś jest nie tak z organizmem.

Nadmiar androgenów to też problem

Kobiety mające nadmiar androgenów mają owłosienie na twarzy, czasami brzuchu czy piersiach. Niedobór hormonów kory nadnerczy sprawia, że pokwitanie jest wcześniejsze. Jeśli objawy są trwałe to koniecznie trzeba wybrać się do lekarza i porozmawiać o tych problemach. Lekarz zleci badania, poda odpowiednie leki i sprawi, że dana osoba poczuje się o wiele lepiej. Zdrowie to coś, co jest ważne i na pewno ma znaczenie dla niejednej osoby. Androgeny są ważne, ale paniom ich nadmiar nie jest potrzebny, jednak takie sytuacje są dość częste. Nieraz widać, że panie mają grubsze głosy i dużo owłosienia. Oznacza to, że w ich ciele tych właśnie hormonów jest zdecydowanie za dużo. Dotyczy to pań mających 40, 50 czy 60 lat, ale nieraz 20 czy 30-latki mają taki problem.  Jednak jest to rzecz, którą można rozwiązać zawsze i prezentować ją dobrze.

Z czego wynikają zaburzenia hormonalne?

Zaburzenia hormonalne mogą też wynikać z uwarunkowań genetycznych, stresu, złej diety, pełnej soli, konserwantów, alkoholu, zmian nowotworowych, chorób autoimmunologicznych, zażywania leków. Wiele osób pragnie wyzwolić się z problemów i jak najbardziej ma taką szansę. Czasami wystarczy zmiana diety, mniej stresu i odpowiednie leki, aby poczuć się o wiele lepiej i nie męczyć się z takimi zaburzeniami. Bywa, że warto odstawić leki antykoncepcyjne, aby nie mieć problemów z zaburzeniami.

Nieraz po kilku miesiącach od odstawienia takich specyfików reguluje się organizm i miesiączki przebiegają tak, jak powinny. Warto o tym pamiętać i obserwować własne ciało, by czuć się optymalnie. Jakość życia ma znaczenie, o czym wie każda osoba. Nie wolno bagatelizować nawet bardzo drobnych objawów, zawsze trzeba zadbać o siebie i własne ciało. Wysoka jakość życia jest ważna, a bez zaburzeń hormonalnych zdecydowanie żyje się lepiej. Równowaga hormonalna przekłada się na dobry nastrój oraz na pełne zadowolenie z życia, o czym zawsze należy pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *