Masturbacja u mężczyzn – czy to szkoda czy korzyść dla ich zdrowia seksualnego?

Wbrew powszechnym przekonaniom nie ma związku między masturbacją a zaburzeniami erekcji, to tylko mit. Masturbacja w żaden sposób nie wpływa na ilość i jakość erekcji, tak jak nie powoduje wzrostu włosów w dziwnych miejscach, nie prowadzi do bezpłodności, do zmniejszenia wielkości genitaliów czy do rozwoju uzależnienia. To zupełnie normalna, naturalna czynność, która nie szkodzi ciału, ale przynosi korzyści.

Masturbacja – sekretny nawyk mężczyzn

Co mówią seksuolodzy o masturbacji? Czy jest to dopuszczalne i dla kogo? Masturbacja w okresie dojrzewania i dorastania od dawna wywołuje gorącą dyskusję: czy jest to patologia, czy całkowicie dopuszczalne zjawisko? Na przykład w XVIII wieku szwajcarski lekarz napisał, że masturbacja ma szkodliwy wpływ i może powodować wiele poważnych chorób, w tym impotencję, rzeżączkę i kiłę. Oczywiście, że tak nie jest. W tym samym czasie inny specjalista zalecał młodym ludziom masturbację, jako sposób na osiągnięcie spokoju ducha. To są sprzeczne dane.

A religijna moralność chrześcijańska i żydowska prześladowała masturbację, jako grzech ciężki. Do połowy ubiegłego wieku wśród lekarzy mówiono o niebezpieczeństwach masturbacji dla nastolatków. Uznano to za działanie drenujące układ nerwowy i zagrożenie przyszłą impotencją. Jednak od lat czterdziestych coraz powszechniejszy staje się punkt widzenia, że nie każda masturbacja u nastolatków jest patologiczna. Obecnie, zgodnie z danymi naukowymi, uważa się, że co najmniej 70 procent nastolatków płci męskiej i 15–20 procent kobiet regularnie uprawia masturbację.

Co na to psychologia?

Czy rodzice nie powinni karać dzieci za masturbację? Oczywiście, że nie, ponieważ dojrzałość płciową osiąga się znacznie wcześniej niż dojrzałość społeczną. A początek masturbacji najczęściej przypada na wiek 14 lat i trwa to zwykle, do 18-19 roku życia. Ze średnią częstotliwością około 2-4 razy w tygodniu. A wraz z początkiem aktywności seksualnej (u mężczyzn najczęściej to 19 lat) masturbacja szybko ustępuje, więc nie ma potrzeby karania za to dzieci.

Korzyści z masturbacji

Badania pokazują, że masturbują się ludzie w różnym wieku, mężczyźni robią to częściej niż kobiety. Tak, więc, zgodnie z wynikami badań wśród nastolatków w wieku 14-17 lat 74% chłopców i 48% dziewcząt regularnie się masturbuje. Jakie są zalety masturbacji?

Po pierwsze, podczas orgazmu dochodzi do silnego uwalniania endorfin hormonów przyjemności, które pomagają złagodzić ból i ogólnie poprawiają samopoczucie i nastrój. A jak dokładnie osiągnięto orgazm, w wyniku stosunku płciowego z partnerem lub w wyniku masturbacji – jest zupełnie nieważne.

Po drugie, przy akcie samozadowolenia całkowicie nie ma ryzyka nieplanowanej ciąży lub zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Ponadto masturbacja pomaga rozładować napięcie seksualne, gdy partnera/ki nie ma w pobliżu, zmniejsza stres, ułatwia zasypianie i poprawia samoocenę. Masturbacja pomaga również pokochać swoje ciało, zrozumieć, gdzie znajdują się strefy erogenne, co ktoś lubi, a czego nie lubi podczas seksu oraz radzić sobie z problemami seksualnymi.

Przyczyny zaburzeń erekcji a masturbacja

Jeśli chodzi o erekcję, u wielu mężczyzn nie występuje ona natychmiast po masturbacji i jest to normalne. Efekt ten nazywany jest męskim okresem refrakcji i nie ma nic wspólnego z zaburzeniami erekcji. W okresie refrakcji funkcje seksualne zostają przywrócone po wytrysku. Chociaż masturbacja nie powoduje problemów z erekcją, to sama ich obecność, czy to podczas samozadowolenia, czy podczas stosunku płciowego, może być objawem różnych schorzeń. Przede wszystkim mowa jest o wieku. Zaburzenia erekcji są bardzo częste wśród mężczyzn powyżej 40 roku życia, około 40% z nich boryka się z jakimś rodzajem problemów związanych z erekcją. Częstość występowania całkowitej impotencji wzrasta z 5% wśród 40-letnich mężczyzn do 15% wśród 70-letnich mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *